800. pacient oddělení následné intenzivní péče
Když jsme 4. 3. 2022 přijali 800. pacienta, uvědomili jsme si, jak dlouho cestu oddělení NIP prošlo. Jako první v ČR jsme založili samostatné oddělení chronické resuscitační péče a první pacient přijatý z KARIM FNUSA před 23 lety nám zůstal všem v paměti. Strávil na našem oddělení 963 dnů.
Bohužel měl nevyléčitelnou nemoc ALS s trvalou závislostí na dýchacím přístroji, ale brzy jsme našli společnou komunikaci beze slov. Nejraději sledoval pořad „Jak se stát milionářem“ a všechny ohromoval přesnými znalostmi. Se sestřičkami se domlouval pouze ano–ne, zajistili jsme oční navigaci Tobii PCEye Plus, který pohledem na obrazovku převádí psaná písmena na hlas a můžeme se domlouvat rychleji a kvalitněji. Náš jiný pacient pomocí tohoto programu a sociálních sítí komunikuje nejen s námi, ale především s rodinou a pomáhá synům dále řídit firmu, kterou musel kvůli nemoci opustit.
Náš 800. pacient je muž po prodělaném onemocnění covid-19 s těžkým průběhem, s trvalou závislostí na umělé plicní ventilaci. Ihned po příjmu jsme zahájili léčebnou terapii a věříme, že pacient bude schopen návratu do běžného života. „Bohužel těžká doba covidu k nám přinesla desítky pacientů a je skvělé, že mnohé z nich jsme již byli schopni propustit zpět do domácí péče.“ doplňuje prim. MUDr. Renata Foltýnová, primářka oddělení NIP.
Naše pracoviště je nejstarším pracovištěm následné intenzivní péče v České republice a největším na jižní Moravě. Přístrojové vybavení lůžek je téměř srovnatelné s vybavením pracovišť ARO, ale u nás se zaměřujeme více na pohodlí pacientů, doplňujeme mobiliář vedle lůžka, přidáváme další komunikační systémy, moderní televize a ve spolupráci s rodinou zpříjemňujeme prostředí pokoje tak, aby pacientovi navozoval prostředí domova. Naše pracoviště následné intenzivní péče již není akutním pracovištěm, pacient přichází ve stabilizovaném stavu základního onemocnění a další prognóza již nevyžaduje akutní péči. Chod našeho pracoviště je tedy poklidnější než akutní ARO, má nižší požadavky na personální i technické vybavení, neboť změna zdravotního stavu pacienta již není okamžitá, ale postupná. I když náš tým dělá vše pro zlepšení zdravotního stavu pacienta, nemusí vést terapie k uzdravení pacienta, neboť to medicínsky není možné. Kvalitu naší péče dokazují zejména významné počty pacientů navrácených do domácího prostředí nebo dlouhodobé hospitalizace, kdy pacient nebyl schopen opustit pracoviště, ale díky správně zvolené terapii a péči zůstal mezi námi stovky dalších dnů…
800 odléčených pacientů za 23 let není jen číslo, je to 800 příběhů – bojů o kvalitu života každého našeho pacienta.
Děkujeme všem spolupracujícím pracovištím za důvěru v naši péči!
Jsme tu pro Vás, Váš NIP tým SurGal Clinic
Ohlasy v médiích
- Osmistý pacient: nejstarší centrum následné péče v Česku je v Brně (Brněnský deník)
- Ochrnul a hýbe jen očima. Pacientům na přístrojích pomáhají v brněnské nemocnici (Brněnská drbna)
16. 3. 2022