Oddělení NIP 1
Intenzivní péče
Následná intenzivní péče NIP 1
+420 532 149 338/420
prim. MUDr. Zdeněk Chvátal
vedoucí lékař
chvatal.zdenek@surgalclinic.cz
MUDr. Marek Pospíšil
lékař NIP 1
pospisil@surgalclinic.cz
Bc. Soňa Černíková
staniční sestra
cernikova.sona@surgalclinic.cz
Oddělení NIP1 se nachází ve 4. NP budovy R s kapacitou 14 plně ventilovaných monitorovaných lůžek. Na tomto oddělení je poskytována následná intenzivní péče zejména pacientům závislým na umělé plicní ventilaci.
Oddělení Následné Intenzivní Péče (NIP) je navazujícím oddělením pro pacienty na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), nebo multioborové jednotce intenzivní péče (MJIP). Oddělení NIP je určeno pro pacienty, u kterých došlo ke stabilizaci zdravotního stavu po prodělání kritického onemocnění či úrazu, ale nedošlo k plnému obnovení některých životních funkcí. Naši pacienti jsou částečně nebo úplně závislí na podpoře, typicky dechové např. umělá plicní ventilace. Naším cílem je starat se o pacienty tak, aby nepřišla vniveč náročná péče, kterou svým pacientům věnovaly týmy na výše uvedených pracovištích. Naší snahou je poskytnout pacientům veškerou možnou podporu, a to buď v rámci dlouhodobého odpojování od přístrojů a následné propuštění do rehabilitačního zařízení či domácí péče, nebo v rámci poklidného a bezbolestného odchodu při paliativní péči.
Pacient je přijímán ošetřujícím lékařem s atestací v oboru Intenzivní medicína, který navrhne další postup komplexní péče. Na péči o pacienta se dále podílí tým specializovaných všeobecných i praktických sester, které zajišťují nepřetržitý dohled nad životními funkcemi pacienta, aplikují léky přes žaludeční sondu nebo přes žilní vstupy. Starají se o hygienu dýchacích cest a podávají výživu do žaludeční sondy či do gastrostomie. Společně se sanitáři pravidelně polohují pacienty a vykonávají pravidelnou celkovou hygienu. Součástí týmu je také klinický logoped, který trénuje klienty zejména v oblasti polykání a určuje možnost dekanylace (vytažení tracheostomické kanyly). Fyzioterapeuti pravidelně s pacienty cvičí na základě striktně dodržovaných časových dotací. Dalšími členy týmu jsou konziliární lékaři - internisté, chirurgové, gastroenterolog, neurolog, rehabilitační lékař, psychiatr a také klinický farmaceut. V rámci rozvoje basální stimulace je pro pacienty k dispozici také Canisterapie.
Hlavní cíle oddělení NIP:
- Maximální úsilí o odpojení pacienta od podpůrných přístrojů
- Celková zlepšení zdravotního stavu se snahou navrátit pacienta do původního života
- Péče o pacienty v konečné fázi života v maximálním komfortu a kontaktu s rodinou
Všeobecná kritéria pro přijetí pacienta na NIP:
- Pacient je po kritickém onemocnění ve stabilizovaném stavu
- Pacient je napojen na umělou plicní ventilaci nebo jiný typ ventilační podpory
- U pacienta se plně neobnovila jedna či více životních funkcí
- Pacient přichází z intenzivního lůžka (ARO nebo JIP)
- Přijetí pacienta z jiného NIP je možné jen se souhlasem pacienta nebo jeho zákonného zástupce.
Možnosti překladu pacienta z NIP:
- Překlad na příslušné oddělení odpovídající jeho stavu (rehabilitace, dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče DIOP, LDN)
- Propuštění do domácí péče
- Propuštění do domácí péče s možností domácí umělé plicní ventilace v případě dlouhodobého neúspěchu o obnovení spontánní ventilace
Vybavení:
- 15 plně vybavených polohovatelných resuscitačních lůžek, včetně pomůcek k prevenci dekubitů
- Moderní monitory vitálních funkcí s napojením na centrální obrazovku a s možností vzdáleného přístupu pro lékaře
- Dávkovače léků s napojením na centrální monitor a knihovou léčiv pro bezchybné podávání léků
- Ventilátory s nejmodernějšími ventilačními režimy a s možností vzdáleného dohledu nad dechovými parametry
- Kašlací asistent, bronchoskop, ultrazvuk, enterální pumpy, defibrilátor s možností monitorace pacienta při transportu
- V případě zhoršení pacienta je k dispozici JIP a moderní operační sály s možností širokého spektra výkonů a to včetně hrudní chirurgie