SLAP léze
Ortopedie
SLAP léze
S rozvojem artroskopie ramenního kloubu se postupně i zpřesňovala diagnostika bolestivých stavů ramenního kloubu, které měli klinický průběh podobný jako impingement syndrom, ale na léčbu toho syndromu nereagovaly. Zejména u sportovců, kteří provozovali tzv. „over head“ aktivity byly nalezeny trhliny horního labra a desinserce šlachy dlouhé hlavy bicepsu. Pro toto poranění zavedl Snyder pojem SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) léze a navrhl následující dělení:
- Horní labrum je zdrsnělé a degenerativní s intaktním ukotvením šlachy dlouhé hlavy bicepsu.
- Zdrsnělé labrum je odděleno od své inzerce a trakcí se zvedá od šlachy dlouhé hlavy bicepsu, čímž destabilizuje tento komplex.
- Horní labrum je odtrženo jako ucho od košíku, intaktní šlacha dlouhé hlavy bicepsu
- Jako 3, ale přidává se podélná trhlina šlachy dlouhé hlavy bicepsu.
SLAP léze je nejspíše způsobená opakovanou traumatizací, především u vrhačů, kdy při decelerační fázi hodu již rotátorové manžeta nestačí koordinovat pohyb ramene a tím dochází k narážení hlavice kosti pažní na oblast horního labra a způsobuje jeho poškození. Pacienti si stěžují na potíže při „over head“ aktivitách a při prudším pohybu pocit přeskočení při rotaci v horizontále. V chronickém stadiu se může přidat i pocit ztráty svalové síly. Můžeme nalézt zvětšení zevní rotace, omezení vnitřní rotace, hypotrofii m. supra a infraspinatus. Bývá pozitivita Speedova testu – flexe paže 60º s extenzí v loketním kloubu a předloktí v supinačním postavení. Pacient provádí flexi proti odporu. Ze zobrazovacích metod využijeme RTG ve dvou projekcích, event. CT artrografii nebo MRI.
K ošetření SLAP léze může opět použít artroskopických technik. U 1. typu provedeme pouze debridement rozvlákněného a degenerativně změněného labra. U 2. typu bychom měli provézt refixaci odtrženého labra, obdobnou technikou, jaká byla popsána u stabilizace ramenního kloubu. To znamená: Okrvavit okraje glenoidu a labra pomocí shaveru, zavést implantát, provést repozici odděleného labra a zafixovat jej např skluzným uzlem. U 3. typu pokud je to možné opět provedeme refixaci labra. V případě,že se tato refixace nezdaří můžeme volné části labra odstranit. U 4. typu je stejný postup jako v předchozím případě, ale navíc musíme ošetřit šlachu bicepsu. Buď se pokusíme o její rekonstrukci a nebo provedeme její tenodézu. Pooperačně doporučujeme fixaci ortézou ( Gilchrist, Dessault) na dobu 4-6 týdnů. Izometrické cvičení je možné provádět ihned, následuje pasivní cvičení a po 6 týdnech i aktivní cvičení. Sport doporučujeme podle typu léze za 3-6 měsíců po operačním řešení.