Kombinace operací očních víček

 

Plastická chirurgie

Kombinace operací očních víček

Cílem předpokládané operace víček je zmenšení či odstranění nadbytečných kožních řas a tukových prolapsů horních i dolních víček, které jsou projevy stárnutí kůže a podkoží horních nebo dolních víček.

Tyto změny jsou ovlivněny dědičností, životosprávou, některými interními nemocemi-onemocnění ledvin. Vada není jen estetická, ale i funkční, jedinec může mít večer po celém dnu pocit unavených očí, špatného vidění.

Operace neodstraňuje vrásky tváře a vrásky zevně očních víček. Zákrok se provádí ve většině případů ambulantně v lokální anestezii, ale pokud jde o kombinaci operace horních i dolních víček, lze ji provést v neuroleptanalgezii za jednodenní hospitalizace, což zvyšuje peroperační i pooperační komfort pro pacienta.

Problémem může být někdy současný pokles obočí, který pokud je opravdu výrazný, tak výsledek operace horních víček může zhoršit. V těchto případech je nutné zvážit operaci horních víček v kombinaci s korekcí ptózy obočí nebo čela.

Operace očních víček je jedna z nejčastějších operací v plastické chirurgii.

Před operací si operatér naměří a zakreslí celkový přebytek kůže a poté víčka znecitliví injekčně místním anestetikem. Odstraní přebytek kůže a v případě potřeby se provede částečné odstranění tukových prolapsů nebo povoleného orbikulárního svalu.

Vzniklá jizva horního víčka při otevřených očích téměř není patrná. Při operaci dolních víček je řez veden pod horním okrajem dolního víčka pod řasami, takže jizva také není později nápadná. Pokud se jedná jen o nadbytek tukové tkáně dolních víček, je možno vést řez také skrze spojivku.

Pooperačně je vhodný klidový režim, obkladování víček studeným odvarem z černého čaje nebo roztokem zakoupeným v lékárně – Ophtal. Dále se doporučuje klidový režim 3–4 dny bez namáhání očí, s vynecháním sledování TV a počítače.

Na noc se do očí aplikuje Ophtalmo-Septonex mast a přes den se oči prokapávají očními kapkami. Po odstranění steristripů – krytí ran – se jizvy taktéž promazávají Ophtalmo-Septonex mastí.

Stehy se odstraňují cca 6.–7. pooperační den, doba rekonvalescence je individuální, ale bývá delší než jen při operaci horních nebo dolních víček. Otoky přetrvávají déle.

Krátce po odstranění stehů, asi 3–5 dnů, je nutno dodržovat určitou opatrnost, aby nešetrným tlakem nedošlo k roztržení ještě ne zcela pevné jizvy.

Dokážeme provést i plastiku jednostranně pokleslého víčka miniinvazivní metodou (ptóza víčka), které může být vadou vrozenou.

Doplňujícím výkon k vyhlazení vrásek kolem očí může být aplikace botoxu nebo výplňových materiálů na bázi kyseliny hyaluronové.

Asi za 10 dní po odstranění stehů začínáme provádět tlakové masáže. Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme hlavně vnitřní a zevní póly jizvy. Masáž provádíme 5x denně až do změknutí jizev.