Měkké techniky a mobilizační techniky
Zobrazovací metody
Měkké techniky a mobilizační techniky
Jedná se o mechanickou diagnostiku a terapii (ruční trakce) s cílem ulevit pacientovi při bolestech svalů, jejich obalů (fascii) a obratlů či plotének.
Z výzkumu anatomie byla zjištěna a prokázána souvislost mezi napětím svalu a jeho obalu. V každém svalu jsou navíc dlouhá a krátká svalová vlákna a pokud je sval přetěžovaný, dojde ke zvýšenému napětí krátkých svalových vláken a vzniku „trigger pointu“ (spoušťového bodu). Tyto body jsou dobře hmatatelné v typických místech svalu a vyskytují se ve svalových řetězcích. Ovlivňují funkci svalů v celém svém průběhu od hlavy až k patě a následně vedou k omezení hybnosti, pohyblivosti kloubů, obratlů páteře.
Cílem je odstranit a obnovit spontánní hybnost daného segmentu, musí být však funkčního charakteru.
Možnost opakování a tedy nápravy hybnosti a tím zmírnění či odstranění bolesti se může opakovat vícekrát, vždy záleží na klinické nálezu postiženého místa.
Jedná-li se o entézopatie, zánětlivé změny ve šlachových pochvách, iritace kloubních pouzder, záněty burs, pak používáme kombinaci Mesocainu s kortikoidem, která přináší lepší terapeutický efekt.